Tennisisti küünarliiges: Nr 1 vaenlane tennisemängus

Tennisisti küünarliiges: Nr 1 vaenlane tennisemängus

Tennisisti küünarliiges ehk lateraalne epikondüliit on levinud seisund, mis ei piirdu vaid tennisemängijatega, vaid mõjutab kõiki inimesi, kes tegelevad korduvate käe, randme ja küünarnuki liigutustega.

Tennis ja Pilates treening parandab sooritust reketimängudes.

Mis on lateraalne epikondüliit ehk tennisisti küünarliiges?

Tennisisti küünarliiges avaldub valu ja hellusena küünarnuki välisküljel, põhjustatuna käe kõõlusepõletikust küünarnuki piirkonnas. Valu võib kiirguda küünarnukist käsivarde ja randmesse, eriti käe sirutamisel või raskuste tõstmisel. Selle seisundi teket soodustavad korduvad liigutused, mis koormavad kõõluseid ja võivad aja jooksul põhjustada isegi väikeseid rebendeid. Tennisisti küünarliiges võib tekkida nii tennisistidel kui ka teistel reketispordialade harrastajatel, aga ka maalritel, puuseppadel, kokkadel, kontoritöötajatel ja teistel elukutsetel, kus tuleb sooritada rutiinseid liigutusi.

Mis juhtub, kui jätta valutav küünarnukk tähelepanuta?

Kuigi seisund võib korraliku puhkusega paraneda iseenesest, ei ole välistatud, et ebamugavustunne ja valu kestab pool aastat kuni kaks aastat. Ravimata jätmine võib tennisisti küünarliigese muuta ajutisest tüütusest krooniliseks probleemiks, põhjustades järgmist:

  • Krooniline valu ja suurenev ebamugavustunne: valu võib püsida isegi puhkeolekus või süveneda erinevate käeliste tegevustega.
  • Liikumisulatuse vähenemine: pikaajaline põletik ja valu võivad viia jäigema küünarnukini, piirates liikumist.
  • Lihaste nõrkus: pidevad probleemid võivad nõrgendada käsivarre lihaseid, mõjutades haardetugevust ja osavust.
  • Küünarnuki ebastabiilsus: raskematel juhtudel võib kahjustuda küünarliigese stabiilsus, suurendades edasiste vigastuste riski.

Aktiivne lahendus: Pilatese treening

Pilates aitab tennisisti küünarliigese probleemi ennetada ning sobib ka hästi taastusraviks kui probleem on juba tekkinud.

  • Parandatud lihaste funktsioon: Pilates õpetab nii käte ja jalgade kui ka pea, kaela ja õlavöötme optimaalsete asendite leidmist ja tugevdab vastavaid lihaseid. Süstemaatiliselt sooritatud harjutused parandavad vereringet ja ergutavad närvisüsteemi. Käsivarre lihased saavad tugevamaks ning optimaalsete liikumismustrite leidmisega väheneb küünarnuki koormus.
  • Suurenenud painduvus: paindlikumad lihased ja kõõlused on vähem altid rebenditele. Pilates aitab suurendada käsivarre lihaste painduvust ja parandab koormusjaotust erinevate lihaste, kõõluste ja luude vahel.
  • Paremate tehnikate ja liikumismustrite leidmine: sportlaste jaoks, eriti tennisemängijate jaoks, võib Pilates aidata parandada tehnikat, edendades õiget joondust ja tõhusamaid liikumismustreid. See omakorda vähendab küünarliigesele langevat tarbetut koormust.
  • Liigestele õrn: Pilatese harjutused on madala intensiivsusega, keskendudes kontrollitud liigutustele, mis ei koorma valulikku küünarliigest üle.
  • Kohandatavad harjutused: Pilatese harjutusi saab personaaltunnis kohandada vastavalt vajadustele, keskendudes nõrkadele kohtadele vigastust süvendamata.
  • Terviklik lähenemine: Kogu keha kui tervikut käsitledes aitab Pilates mitte ainult tennisisti küünarliigese ravis, vaid ka teiste vigastuste ennetamisel.

Harjutused kodus treenimiseks

1. Randme painutus ja sirutus

Kuidas teha? Siruta käsi enda ette peopesa ülespoole. Kasutades teist kätt, tõmba sõrmi õrnalt keha poole kuni tunned venitust käsivarres. Hoia seda asendit 15 kuni 30 sekundit. Tee kummagi käega kolm seeriat. Seejärel siruta käsi enda ette peopesa allpool ja korda harjutust. Järk-järgult võib hakata lisama raskust või vastupanu kummilindiga. Vaata selle harjutuse edasijõudnud versioone.

Kasu: See venitus aitab leevendada pinget käsivarre lihastes, mis on ühendatud küünarnukiga ja sageli pingestatud tennisisti küünarliigese puhul.

Randme sirutus ja painutus tennisisti küünarliigese leevendamiseks
Randme sirutus ja painutus harjutus

2. Rätiku väänamine

Kuidas teha? Hoia rätikut mõlema käega õlgade laiuselt ja siruta käed enda ette. Vääna rätikut mõlema käega vastassuundades nagu pigistaksid vett välja. Vaheta väänamiste suunda ja tee seda harjutust 10 korda.

Kasu: See harjutus tugevdab käsivarre lihaseid ja ergutab vereringet, aidates leevendada küünarliigesele langevat koormust. Proovi ka harjutusi kummilindiga.

Tennis ja Pilates – ideaalne kooslus

Kuigi tennisisti küünarliiges võib olla valulik ja halvav seisund, võib Pilatese kaasamine taastumis- ja ennetusmeetmetesse pakkuda olulist abi. See lähenemine leevendab mitte ainult valu, vaid parandab ka käsivarre, küünarliigese ja randme tugevust ning painduvust, aidates kaasa üldisele käe tervisele ja funktsioonile. Kontrolli ja täpsuse rõhutamisega pakub Pilates ideaalset segu tervenemisest ja ennetusest neile, kes kannatavad tennisisti küünarliigese all või on sellele vastuvõtlikud.

Pilatesega esimest korda kokku puutudes on tark alustada professionaalse juhendamisega. Sertifitseeritud Pilatese instruktor saab kohandada harjutusi probleemse küünarliigese vajadustele, tagades, et liigutused teostatakse õigesti ja tõhusalt.

Kui soovid ennetada tennisisti küünarliigese teket või otsid õrna taastusravi, tasub proovida Pilatest. Pea meeles, et probleemse seisundi ületamise võti ei seisne ainult ravis, vaid ka proaktiivses ennetamises ja tervisliku, aktiivse elustiili säilitamises.

en_GB
Scroll to Top

Kunagi pole liiga hilja taastada kontroll oma tervise üle!

Olen siin, et sind toetada. Tee oma esimene samm aktiivse elu suunas täna!